Lundaskolan | Intaget för hösten 2018
Lundaskolan är en för- & lågstadieskola belägen vid Hornstull (söder) i Stockholm. Välkommen att läsa mer om vår verksamhet här på hemsidan.
Lundaskolan, förskola, lågstadieskola, Södermalm, Stockholm
17353
post-template-default,single,single-post,postid-17353,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Intaget för hösten 2018

Intaget för hösten 2018

Hej alla barn (vuxna) som har för avsikt att börja förskoleklass på Lundaskolan hösten 2018. Vi kommer under denna vecka och nästa vecka att påbörja intaget för hösten 2018. Samtliga som erbjuds plats kommer att få post hem i brevlådan med mer information. De som sedan svarar ja att de är intresserade av en plats hos oss kommer att få en inbjudan till att besöka skolan den 12:e Februari. Lundaskolan kommer inte att erbjuda något öppet hus eftersom vi ej kan ta emot alla som söker. Syskonförtur och tid i kön är det som gäller. Väljer någon sedan att tacka nej till platsen går frågan automatiskt till nästföljande i kön. Klassen HT 2018 kommer att bestå av ca 22-23 elever med 3 pedagoger. Har ni frågor gällande intaget vänd er alltid till per@lundaskolan.se